by emrekara123 emrekara123

Globe Vana

GLOBE VANA

Globe vanalar bir boru hattındaki akışı durdurmak, başlatmak ve düzenlemek için kullanılırlar. Yüksek basınç ve sıcaklıklarda kullanılırlar. Sürgülü vanalardan farkı hassas akış kontrolü sağlayabilirler. Basınç kayıpları diğer vanalara göre daha fazladır ve tek yönlü olarak çalışırlar.

Globe vanaların çalışma sisteminden bahsedecek olursak, bir milin ucuna bağlanan klape akış yönüne dik olarak tasarlanmış klape yuvasına yerleşerek açma-kapama hareketi yapar. Milin hareketi manuel, dişli kutusu ya da aktüatörle sağlanır. Hassas bir akış kontrolü isteniyorsa aktüatör tercih edilmelidir.

Globe vana malzemesi olarak çelik döküm, dövme çelik, bronz döküm tercih edilebilir. Gövde bağlantısı flanşlı, kaynaklı ya da konik dişli olarak belirlenebilir. İç aksam malzemesini TRIM konfigürasyonu ile ifade edilir.

Globe vanalar 3 çeşittir;

1.     Z Tipi

2.     Köşe Tip

3.     Y Tipi

1.     Z Tipi: Bu tip globe vanalarda akış S şeklindedir ve yaygın olarak kullanılırlar. Tesisat bağlantı şeklinden dolayı “düz geçişli ”de denilmektedir. Disk akış eksenine dik olarak hareket ettiğinden yüksek basınç kaybına neden olurlar.

2. Köşe Tip: Sistemde köşe noktaları için avantajlıdırlar.

3. Y Tipi: Bu tip globe vanalar Z tipi vananın oluşturduğu basınç kaybını düşürmek için üretilmiştir. Akış eksenine yaklaşık 45 derece açı yapar.

Globe vana avantajları;

–        Sızdırmazlık gate vanaya göre daha iyidir.

–        Hassas akış kontrolü sağlar.

–        Klape ile sit arasında sürtünme olmadığından çok sayıda açılıp kapanma sağlanabilir.

–        Yüksek basınç ve sıcaklıklara uygundurlar.

Globe vana dezavantajları;

–        Basınç kaybı fazladır.

–        Tek yönde akış sağlar.

–        Gövde tasarımdan dolayı kalıntı birikimi fazladır.

Globe vanalarda en sık karşılaşılan sorunlar; sızdırmazlık elemanlarının aşınması ve salmastra kaçaklarıdır. Diğer bir sorun da klapenin kapanmaya yakın olarak çalıştırılması sonucu klape yüzeyinin aşınmasıdır. Klapenin ve sızdırmazlık elemanlarının yenilenmesi için üretici firma ile irtibata geçilmelidir.